Aşçılık Bölümü

Aşçılık Bölümü Hakkında Bilgi

Aşçılık, çeşitli pişirme ve hazırlama yöntemleriyle yiyeceklerin yemeye hazır hale getirilmesi işidir. Aşçılık Bölümü ise hazırlama yöntemlerinin, mutfak yönetimlerinin eğitiminin verildiği 2 yıllık ön lisans bölümüdür. Üniversitelerin Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokullarında eğitimi verilen Aşçılık Bölümü, Türkiye’de vakıf ve devlet üniversiteleri olmak üzere toplamda 83 üniversitede okutulmaktadır. Aşçılık Bölümü, 2 yıllık ön lisans bölümü olması nedeniyle Yükseköğretim Kurumları Sınavlarında sadece Temel Yeterlilik Testiyle ile öğrencilerini almaktadır. Türkiye’de bulunan Aşçılık Bölümlerinden başarı sıralamasında en yüksek puana İstanbul Bilgi Üniversitesi’ne (burslu) aittir.

Aşçılık Bölümü okumak için mutfak ile ilgili tüm konularda ilgili olmak avantaj sağlayacaktır. Bunun dışında, yeni lezzetler keşfetme konusunda açık olmak, sabırlı olmak diğer niteliklerdir.

Aşçılık Bölümü mezunları ilk etapta Aşçılık Meslek Elemanı unvanını alırken, yıllar içerisinde deneyim kazanarak şef ve ilgi alanlarına göre uzmanlaşarak pastacı, dekorcu, soğukçu vb. unvanlar alabilirler. 2 yıllık eğitimden sonra, eğitimlerini 4 yıla tamamlamak isteyen mezunlar DGS ile Aile ve Tüketici Bilimleri, Beslenme ve Diyetetik, Gastronomi, Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Mutfak Sanatları ve Yönetimi, Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği bölümlerine geçiş yapabilirler.

Aşçılık Bölümünde Hangi Dersler Okutuluyor?

Aşçılık Bölümünde dersler zorunlu teorik ve uygulamalı dersler ve seçmeli dersler olarak verilmektedir. Ortak zorunlu dersler olan Türk Dili ve Atatürk İlke ve İnkılapları dersleri bu bölümde eğitimin iki yılında da verilmektedir.

Eğitimin ilk yılında Gastronomi ve Yiyecek Tarihi, Beslenmenin Temel İlkeleri, Aşçılığa Giriş, Hijyen ve Sanitasyon, Mutfak Tarihi ve Kültürü, Gıda Teknolojisi, Mutfak Organizasyonu, Yiyecek Hazırlama Tekniği, Gıda Hijyeni dersleri okutulurken, eğitimin ikinci yılında ise, Yiyecek İçecek Hizmetleri Yönetimi, Mutfak Planlama, Yiyecek-İçecek Maliyet Kontrolü, Catering, Endüstriyel Mutfak Uygulamaları, Genel İşletme, Mutfak Kültürü ve Yemekleri Araştırması dersleri okutulmaktadır.

Uygulamalı dersler arasında ise, Mutfak Uygulamaları ve Teknikleri, Menü Planlama, Unlu Gıda Üretim Teknikleri, Yemek Süsleme Sanatı, Dünya Mutfakları Uygulamaları ve Teknikleri, Pasta Tatlı Üretim Teknikleri, Servis Teknikleri ve Uygulaması, Gıda Saklama Teknikleri, İleri Pastacılık, Yiyecek İçecek Otomasyonu dersleri sayılabilir. Seçmeli dersler ise, Yaratıcı Mutfak Uygulamaları, Mutfak Ekipmanları, Sosyal Davranış ve Protokol, Yöresel Mutfaklar, Vejetaryen Mutfak, Yemek Stilistliği ve Fotoğrafçılığı, Yiyecek ve İçecek İşletmelerinde İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı, Görgü Kuralları olarak sıralanabilir.

Aşçılık Bölümünden Mezun Olanlar Ne İş Yapar?

Aşçılık Bölümü mezunlarının temel çalışma alanı mutfaklardır. Gerek özel işletmelerin gerekse kamu kuruluşlarının mutfakları çalışma alalarındandır. Resmi kurumlarda hastaneler, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullar, üniversiteler, resmi müdürlükler, devlete bağlı öğrenci yurtları gibi kuruluşlar iş imkânı sağlamaktadır. Resmi kurumlarda çalışmak için diğer meslek dallarında da olduğu gibi KPSS ile atanmak, Aşçılık Bölümü mezunları için de şarttır.

Özel sektörde ise, özel hastaneler ve okullar, fabrikalar, oteller ve restoranlar istihdam sağlanabilen alanlardır. Aynı zamanda uçaklar, gemiler ve tren mutfakları da iş alanları oluşturmaktadır. Tüm bunlar dışında Aşçılık Bölümü mezunları kendi işletmelerini de açarak başka kişiler için de istihdam sağlayabilmektedir.

Çeşitli mutfaklarda yemeklerin isteğe göre hazırlanması, servis edilmesi, mutfak yönetiminin yapılması temel işler arasındadır. Bu mutfaklarda Aşçılık Bölümü mezunları tecrübelerine göre mutfak yöneticisi, restoran denetçisi, yiyecek içecek müdürü, değişim aşçısı, araştırma şefi vb. konumlarda çalışabilmektedir.

Aşçılık Bölümü Mezunları Hangi Alanda Yüksek Lisans Yapabilir?

2 yıllık ön lisans bölümü olan Aşçılık Bölümü mezunlarının yüksek lisans yapabilmesi için eğitimlerini DGS ile 4 yıla tamamlamaları gerekmektedir. Aşçılık Bölümü mezunlarının geçebileceği 4 yıllık bölümler Aile ve Tüketici Bilimleri, Beslenme ve Diyetetik, Gastronomi, Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Mutfak Sanatları ve Yönetimi, Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği olarak sıralanabilir.

Gastronomi Bölümüne geçen öğrenciler mezun olduktan sonra üniversitelerin Sosyal Bilimler Enstitülerinde, Gastronomi ve Mutfak Sanatları Anabilim Dalında yüksek lisans yapma imkânına sahiptir. Gastronomi ve Mutfak Sanatları Yüksek Lisans Programı’nda eğitim alan mezunlar Gıda Katkı Maddeleri, Yemek ve Şarap Seçimi, Gastronomi Turizmi, Yemek Sosyolojisi, Yiyecek İçecek İşletmelerinde Marka İmajı, Miksoloji ve Uygulamaları, Baharat ve Kahve Kültürü, Yiyecek İçecek Servis Uygulamaları, Gastronomide Duygusal Analiz, Beslenme Antropolojisi, İnançların Mutfak Kültürü Üzerinde Etkisi, Gastronomide Web Tasarımı vb. konularda uzmanlaşabilmektedir.

DGS ile Beslenme ve Diyetetik Bölümüne geçiş yapan Aşçılık Bölümü mezunları üniversitelerin Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Beslenme ve Diyetetik Anabilim Dalı kapsamında yüksek lisans eğitimi alabilirler. İlgi alanları doğrultusunda, Gıda Bilimi ve Teknolojisi, Besin Patojenleri, Gıda Güvenilirliği ve Hijyeni, Gıda İşlemenin Besin Ögelerinin Yararları Üzerine Etkileri gibi konularda uzmanlaşabilme şansına sahiptir.

Aile ve Tüketici Bilimleri Bölümünde 4 yıllık eğitimlerini tamamlayan mezunlar ise, Tüketici Hakları, Tüketici Eğitimi ve Korunması, Kurumlarda Sağlıklı Çevre vb. konularda uzmanlaşabilmektedir.

 Aşçılık Bölümü Mezunları Ne Kadar Maaş Alıyor?

Aşçılık Bölümü mezunlarının maaşlarını diğer meslek dallarında da olduğu gibi iki şekilde incelemek gerekir. İlk olarak kamu kurumlarında aşçı, komi, aşçı yardımcısı ve aşçıbaşı kadrolarında çalışan mezunların maaşları 3500-5000 TL arası değişmektedir. Bu miktar kamuda hizmet yılına göre artış göstermektedir.

Özel sektörde ise yeni mezun bir Aşçılık Bölümü mezununun maaşı asgari ücretle başlayabilirken, uzmanlaşılan alana ve kazanılan deneyime göre artış göstererek 10000-12000 TL’ye kadar çıkabilmektedir.