Beslenme ve Diyetetik Bölümü

Beslenme ve Diyetetik

Beslenme ve Diyetetik Bölümü Hakkında Bilgi

Beslenme ve Diyetetik, beslenmenin insan sağlığı üzerindeki etkilerini araştıran, diyetisyenler yetiştiren bir bilim dalıdır. Sağlığın korunması ve sürdürülebilirliğinin artırılması konusunda Beslenme ve Diyetetik Bölümünün önemi çok büyüktür. Özellikle günümüzde obezitenin hızla artması, çocuklarda sağlıksız beslenmelerin çoğalması, psikolojinin beslenme üzerinde etkilerinin ortaya çıkması, bu konuda uzmanların yükünü daha da artırmaktadır. Temel amaçları bu sorunların çözümünde stratejiler geliştirmek olan Beslenme ve Diyetetik Bölümü, son yıllarda yükselişe geçen bölümler arasındadır.

Beslenme ve Diyetetik Bölümü, insan sağlığı, besinlerin hem fiziksel hem ruhsal sağlık üzerindeki etkileri gibi alanlara ilgili olan, sabırlı, disiplinli ve bu alanla profesyonel düşünebilen kişiler için daha uygun bir bölümdür.

Vakıf ve devlet üniversiteleri olmak üzere toplamda 64 üniversitede eğitimi verilen Beslenme ve Diyetetik Bölümünde, sağlık alanında uzmanlaşmış bir yükseköğretim kurumunda en az 4 yıllık bir süreçle eğitim tamamlanmaktadır. Bu eğitim sonucunda mezun olmaya hak kazanan öğrenciler “Diyetisyen” unvanını kazanırlar. Eğitim süreci boyunca gerek teorik ve uygulamaya dayalı dersler ve sınavlar, gerekse eğitimin son yılı zorunlu olan bir yıllık stajla öğrenciler hazır bir şekilde iş hayatına atılabilmektedirler.

Beslenme ve Diyetetik Bölümünün dört ana alt bilim dalı bulunmaktadır. Bunlardan ilki, ilk iki yıl dersleri okutulan Temel Beslenme Bilimidir. Diğerleri ise, Diyetetik, Toplum Beslenmesi ve Toplu Beslenmedir. Günümüzde sağlıklı beslenmeye olan ilginin artmasıyla diyetisyenlerin iş yükü ve iş alanları da genişlemektedir.

Halk arasında yalnızca kilo verme amaçlı gidilen zayıflama doktoru olarak bilinen diyetisyenler, sanılanın aksine yalnızca kilo problemi yaşayan insanlara değil, çocuk ve yetişkin beslenmesi, sporcu beslenme, sağlık problemlerinden kaynaklanan hastalıklarda uygulanan perhiz gibi konularda da insanlara yardımcı olmaktadırlar.

Beslenme ve Diyetetik Bölümünde Hangi Dersler Okutuluyor?

Beslenme ve Diyetetik Bölümünde toplamda altı yarıyıl süren ders sürecinde her bölümde zorunlu temel dersler olarak okutulan İnkılap Tarihi, Türk Dili gibi derslerin yanında içinde seçmeli derslerin de bulunduğu teorik derslere de yer verilmektedir. Bunlar; Çocuk, Genç ve Yetişkin Beslenmesi, Besin Kimyası, Kurum Beslenmesi, Mikrobiyoloji, Besin İntoleransı ve Alerjiler, Besin ve İlaç Etkileşimleri Psikiyatrik Hastalıklar ve Beslenme, Sporcu Beslenmesi, Sağlıklı Besin Hazırlama ve Pişirme Yöntemleri, Besin Kontrolü Ve Yasal Düzenlemeler, Mutfak Sanatları vb. olarak sıralanabilmektedir. Anatomi, Genetik, Psikiyatri ilgili derslerin de okutuluyor olması diyetisyenliğin disiplinler arası bir alan olduğunu göstermektedir. Bunlara ek olarak son iki dönem zorunlu olan dönem projeleri bulunmaktadır.

Ayrıca dört yıllık eğitim sürecinin son yılını öğrenciler, öğretim elemanları gözetiminde toplum sağlığı stajı ile intörn olarak tamamlamaktadır. Bu stajlar üniversite hastanelerinde ya da bölümün belirlediği kurumlarda yapılabilmektedir. Haftanın 4 günü staj, 1 günü tez çalışması olarak geçen son yıl, öğrenciler için bir hayli yorucu olabilmektedir.

Beslenme ve Diyetetik Bölümünden Mezun Olanlar Ne İş Yapar?

Sağlıklı beslenmeye olan ilginin artması ve bunun yanında da beslenmeden kaynaklı -diyabet gibi, hastalıkların artması Beslenme ve Diyetetik Bölümü mezunlarının iş olanaklarını artırmıştır. Her meslekte kariyer seçeneği olarak görülen akademik kariyer, diyetisyenler için de bir seçenektir. Ayrıca özel olarak bir kamu kurumuna bağlı olmadan klinik diyetisyenliği yapmak da mümkündür.

Bunların dışında kamu/özel sağlık kuruluşlarında poliklinik diyetisyenliği, hastanelerde yatarak tedavi gören hastaların özel beslenme programlarının çıkarılması, özellikle catering şirketlerinde kişiye özel menülerin hazırlanması, spor merkezlerinde spor koçunun yanında bir de beslenme uzmanıyla çalışılması, çeşitli kurum ve kuruluşlarda eğitici, yönetici ve danışman diyetisyen olarak çalışma fırsatları, diyetisyenlerin çalışma alanlarını genişletmektedir.

Beslenme ve Diyetetik Bölümü Mezunları Hangi Alanda Yüksek Lisans Yapabilir?

Beslenme ve Diyetetik Bölümü mezunları üniversitelerin Sağlık Bilimleri Enstitüsü Beslenme ve Diyetetik Anabilim Dalı kapsamında yüksek lisans eğitimi alabilirler. Bunun dışında farklı dallarda uzmanlaşmak isteyen sağlık bilimleri fakültesinden mezun olan diyetisyenler, yine aynı şekilde sağlık bilimleri enstitüsü kapsamında bulunan bölümlerde uzmanlaşabilmektedirler.

Sağlık Bilimleri Enstitüsü kapsamında birçok alan bulunduğundan diyetisyenler istedikleri pek çok alanda yüksek lisans yapma şansına sahiptir. Bu alanlar, Farmakoloji, Beslenme Eğitimi, Fitoterapi, Farmakognozi olarak sıralanabilir. Beslenme ve Diyetetik Bölümü Mezunları ilgi alanları doğrultusunda, Gıda Bilimi ve Teknolojisi, Besin Patojenleri, Gıda Güvenilirliği ve Hijyeni, Gıda İşlemenin Besin Ögelerinin Yararları Üzerine Etkileri gibi konularda uzmanlaşabilme şansına sahiptir. Ancak kendi bölümü dışında farklı bir alanda uzmanlaşmak isteyen diyetisyenlerin, ek olarak bilimsel hazırlık uyum dersleri görmeleri gerekmektedir.

Beslenme ve Diyetetik Bölümü Mezunları Ne Kadar Maaş Alıyor?

Diğer meslek dallarında da olduğu gibi, Beslenme ve Diyetetik Bölümü mezunlarının maaş aralıkları kamu ve özel sektörlerde değişiklik göstermektedir. Kamu kurumlarında diyetisyen maaşları deneyim süresine göre değişiklik göstermektedir. Bu süreler 5 yıldan az, 5 ile 10 yıl arası ve 10 yıldan fazla olacak şekilde gruplandırılmaktadır. Yeni mezun bir diyetisyenin devlet hastanelerinde alacağı maaş ortalama 3.000 tl olurken, deneyim süresi 10 yılı aşmış bir diyetisyenin maaşı ortalama 9.000 tl olabilmektedir.

Özel hastanelerde ise deneyim süresine ek olarak hastane politikaları göz önünde bulundurulmaktadır.

Klinik diyetisyenleri ise hiçbir kuruma bağlı olmaksızın kazançlarını kendileri belirleme lüksüne sahiptir. Hasta başı alınan ücretler, yapılan tedaviye ve bu tedavinin süresine göre değişiklik göstermektedir.