Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ)

Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ)

Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ)

Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ), içerisinde Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokullarının olduğu bir yükseköğrenim kurumudur. Astsubay ve subay olmak isteyen bireyler bu üniversitede eğitim almaktadır.

Milli Savunma Üniversitesi bünyesinde, diğer üniversitelerde de olduğu gibi fakülte ve bölümler bulunmaktadır. Ancak farkı, bu bölümler içerisinde askeri alanda eğitimlerin verilmesidir. Mezun olan öğrenciler fakülte diplomasına ek olarak subay ve astsubay diploması da alırlar.

Milli Savunma Üniversitesi’nde yer alan fakülte ve bölümler şu şekildedir:

  • Kara Harp Okulu’nda; İnşaat Mühendisliği, Uluslararası İlişkiler, İşletme ve Yönetim Bilimleri, Strateji ve Güvenlik, Makine Mühendisliği ve Endüstri ve Sistem Mühendisliği
  • Deniz Hap Okulu’nda; Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği, Elektrik – Elektronik Mühendisliği ve Endüstri Mühendisliği
  • Hava Harp Okulu’nda; Elektronik Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, Havacılık ve Uzay Mühendisliği
  • Kara Astsubay Meslek Yüksekokulu’nda; Uçak Teknolojisi, Otomotiv Teknolojisi, Mekatronik, Bilgisayar teknolojisi, Yapı Tesisat Teknolojisi, Elektronik Haberleşme Teknolojisi
  • Deniz Astsubay Meslek Yüksekokulu’nda; Gemi Makineleri, Elektrik, Büro yönetimi, Elektronik Teknolojisi, Uçak Teknolojileri, Deniz Ulaştırma ve İşletme
  • Hava Astsubay Meslek Yüksekokulu’nda; Mekanik Uçak Teknolojisi, Aviyonik Uçak Teknolojisi, Güvenlik ve Koruma, Elektrik, Hava Trafik Kontrol, Lojistik, Otomotiv Teknolojisi, İnşaat Teknolojisi
  • Bando Astsubay Meslek Yüksekokulu’nda ise; Üflemeli ve Vurmalı Çalgılar, Çalgı Bakım Onarım.

Bölümler içinde Meslek Yüksekokulları tüm puan türlerinde öğrencilerini alırken, Kara Harp Okulu sayısal ve eşit ağırlık, Deniz ve Hava Harp Okulları ise sayısal puanıyla öğrencilerini almaktadır. Bölümlerin puanları ise kadın ve erkek adaylar için değişiklik göstermektedir. Hava Harp Okulu kadın adaylar için 415, erkek adaylar için ise 347 puanla öğrencilerini seçmekte ve kadınlar sadece Harp Okullarını tercih edebilmektedir. Hava Harp Okulu diğer okullar arasında en yüksek puana sahip okuldur. Harp Okulları eğitimi 4 yıl, Meslek Yüksekokulları eğitimi ise 2 yıl sürmektedir.

Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) Sınavı Nedir?

Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) Sınavı, üniversiteye öğrenci alımlarında ön eleme olarak yapılan ve sınav tipi olarak Yükseköğretim Kurumları Sınavlarından Temel Yeterlilik Testi ile aynı olan sınavdır. Yani, MSÜ sınavları da 120 soru, 135 dakika ve Temel Yeterlilik Testi ile aynı müfredattan oluşmaktadır.

Bu ön eleme sınavı Milli Savunma Üniversitesi’ne giriş için ilk adımdır. İkinci adım ise üniversitenin adaylara yaptığı, 2. aşama olarak nitelendirilen birtakım sınavlarıdır.

Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) Sınavı’nın 2. Aşamasına Kimler Girebilir?

Milli Savunma Üniversitesi Sınavı’nın ikinci aşaması için ÖSYM’nin belirlediği bazı kriterler vardır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, güvenlik soruşturmasında sakıncalı bir durumu olmamak gibi belli başlı kriterler dışında spesifik olarak:

  • Kadın ve erkek adaylar için Harp Okullarını tercih etmede 20, Meslek Yüksekokulları için 21 yaşını geçmemiş olmak,
  • Erkekler için asgari boy olan 165 cm, kadınlar için ise 160 cm’nin altında olmamak,
  • Meslek Yüksekokulları için TYT’den, Harp Okulları için ise TYT ve AYT’den taban puan olan 200 puanı ve üstünü almış olmak gibi kriterler bulunmaktadır.

Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) Sınavı’nın 2. Aşaması Ne Tür Sınavlardan Oluşur?

Yukarıda saymış olduğumuz şartlar sağlandığında, Milli Savunma Üniversitesi için adaylar Fiziksek Yeterlilik Testi ve Kişilik Değerlendirme Testine tabii tutulurlar.

Fiziksel Yeterlilik Testi, basketbol topu fırlatma, barfiks, durarak uzun atlama, mekik ve koşu branşlarında yapılır ve bu teste katılan adaylar hiçbir sağlık sorunu olmadığını beyan etmiş olur. Kişilik Değerlendirme Testi ise sadece veri sağlamak amacıyla yapılarak, elemelerde değerlendirmeye alınmaz. Fiziksel Yeterlilik Testinden sonra adaylar mülakatlara gönderilir ve burada söylenenleri doğru anlama, konuşma ve ifade becerisi, çok yönlü düşünme becerisi, diksiyonu dikkate alınır.

Bunlara ek olarak yapılan Psikomotor Testi Hava Harp Okulu’nu tercih eden adayların el ve ayak koordinasyonunu, tepki hızını ve dikkat yeteneğini belirlemek amacıyla yapılır. Psikomotor Testinden 100 puan altı alan adaylar direkt olarak elenir. Son olarak ise, Bando Astsubay Meslek Yüksekokulu’na girmek isteyen adaylara teori ve çalgı performansı olmak üzere Müzik Yeteneği ve Müzik Bilgisi Sınavı uygulanır.

Tüm bu sınavlar sonucunda Psikomotor Testi, mülakat ve müzik testinden geçen ve Fiziksel Yeterlilik Testinin 5 branşından 4’ünde başarılı olan adaylar Milli Savunma Üniversitesi’ne girmeye hak kazanırlar.

**Milli Savunma Üniversitesi Sınavı’nın 2. aşamasındaki bilgiler ÖSYM’nin Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı ve Askeri Öğrenci Temini Kılavuzu’ndan alınmıştır.