Psikoloji Bölümü

Psikoloji Bölümü Hakkında Bilgiler

Psikoloji Bölümü Hakkında Bilgi

Psikoloji en genel tabirle ruh bilimi anlamına gelmektedir. Psikoloji Bölümü ise ruh bilimine ilişkin gerek toplumsal gerek bireysel, sosyal, davranışsal, gelişimsel ve biyolojik olarak psikolojiye dair tüm konuların geniş bir perspektifle sunulduğu bir bölümdür. Psikoloji Bölümünden mezun olan kişiler psikolog unvanını kazanırlar.

Eğitim süresi 4 yıl olup, bazı üniversitelerde hazırlık yılıyla birlikte 5 yıl olmaktadır. Psikoloji Bölümü üniversitelere göre değişiklik göstermekle beraber fen-edebiyat, insan ve toplum bilimleri, dil tarih coğrafya ve sosyal ve beşeri bilimler fakültelerinde eğitim vermektedir. Türkiye’de vakıf ve devlet üniversiteleri olmak üzere toplamda 104 üniversitede eğitim verilmekte olup, eşit ağırlık puanıyla öğrencilerini seçmektedir.

Psikoloji Bölümü günümüzde okunması en meşakkatli bölümlerden birisidir. Bu bölümü tercih etmek isteyen adayların öncelikle kendilerini sürekli geliştirmeye açık olmaları gerekmektedir. Bunun dışında insanlarla ilişkilerinin kuvvetli olması, farklı bakış açıları yakalamada yetenekli, gözlem yapmayı seven, sabırlı ve objektif olabilmek Psikoloji Bölümünde başarılı olmayı getirecektir.

 Psikoloji Bölümünde Hangi Dersler Okutuluyor?

Psikoloji Bölümünde dersler genellikle teorik ders niteliğindedir. Dersler zorunlu ve seçeli olarak ikiye ayrılmaktadır. Eğitimin ilk yıllarında diğer bölümlerde de oluğu gibi Türk Dili ve Atatürk İlke ve İnkılapları Tarihi dersleri zorunlu olarak verilmektedir. Bu dersler dışında eğitimin ilk yıllarında bölüme giriş niteliğinde olan, temel kavramları, bireyin gelişimini, psikolojinin amaçlarını, yöntemini ve tarihini, bireyin toplum ile ilişkilerini içeren Felsefeye Giriş, Sosyolojiye Giriş ve Psikolojiye Giriş dersleri verilmektedir. Bunlara ek olarak, Kültürel Antropolojiye Giriş, Psikolojide Akademik Okuma ve Öğrenme Psikolojisi, Psikoloji İçin Moleküler Biyoloji ve Genetik, Sosyal Psikoloji ve Bilişsel Psikoloji dersleri verilmektedir.

Psikoloji Bölümünün son iki yılında ise Deneysel Psikoloji, Fizyolojik Psikoloji, Klinik Psikoloji, Psikopatoloji, Çocuk Psikopatolojisi, Klinik Psikolojide Gözlem ve Görüşme gibi dersler okutulmaktadır.

Bu zorunlu dersler dışında Danışmanlık Becerileri, Çevresel Psikoloji, Psikolojik Travma, Bireysel Farklılıklar, Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi, Kaygı-Beden İlişkisi, Kişilik Bozuklukları, Sosyal Duyarlılık, Hafıza ve Dikkat gibi seçmeli dersler de bulunmaktadır.

Psikoloji Bölümünde eğitimin ikinci ve üçüncü yıllarında 20’şer gün olmak üzere toplamda 40 dün zorunlu staj bulunmaktadır. Bu stajların temek amacı tecrübe kazanmak, farklı bakış açıları elde etmek ve ilgi alanlarını keşfetmektir.

Psikoloji Bölümünden Mezun Olanlar Ne İş Yapar?

Psikoloji Bölümü mezunları kamu ve özel kuruluşlarda psikolog olarak istihdam edilmektedir. Kamu kurumlarında hastaneler, kreşler, rehabilitasyon merkezleri, ruh ve sinir hastanelerinde, huzurevi ve hapishanelerde iş imkanı bulunmaktadır. Ek olarak pedagojik formasyon eğitimi alarak ilkokul ve liselerde okul psikoloğu olarak çalışabilmektedirler.

Özel sektörde ise şirketlerin insan kaynakları departmanlarında, satış ve pazarlama gibi alanlarda çalışılabilinir. Bireysel olarak sosyal sorumluluk projelerinde yer alabilir, kadın sığınma evleri, çocuk esirgeme kurumu gibi kurumlarda gönüllü olarak çalışılabilmektedir. Ayrıca suçlu psikolojisini ve düşünme biçimlerini anlamak amacıyla emniyet müdürlüklerinde de iş imkanı bulunmaktadır.

Klinik psikologluğu yapmak isten mezunlar, bakanlıktan alınan çeşitli izinlerle kendi psikoloji kliniklerini de açabilirler. Adliyelerde bilirkişi ve danışman olarak da çalışma imkânı bulunmaktadır. Diğer meslek dallarında da olduğu gibi lisansüstü eğitim alarak akademik kariyer imkânı da düşünülebilir.

Psikoloji Bölümü Mezunları Hangi Alanda Yüksek Lisans Yapabilir?

Psikoloji Bölümünde yüksek lisans alanları diğer bölümlere oranla daha çeşitlidir. Üniversitelerin Sosyal Bilimler Enstitülerinde eğitimi verilmekte olup, eğitim süresi 1 yıl teorik ders, 1 yıl tez dönemi olmak üzere toplamda 2 yıldır. Psikoloji lisansüstü programları, akademik çerçevede daha fazla bilimsel düşünmeyi, çok yönlü bakış açıları kazandırmayı, amaçlamaktadır. Lisansüstü eğitim almak isteyen adaylar Psikoloji Anabilim Dallarında, Klinik Psikoloji, Sağlık Psikolojisi, Bilişsel Psikoloji, Endüstri ve Örgüt Psikolojisi Ve Sosyal Psikoloji Programlarında yüksek lisans yapma imkanına sahiptir.

Klinik psikoloji yüksek lisans programı diğerlerine göre en tercih edilen programdır. Bu yüksek lisans programını tamamlayan kişiler uzman klinik psikolog unvanını almakta olup, terapi uygulamaya yönelik en donanımlı uzman psikologlardır. Sağlık Psikolojisi Yüksek Lisans Programını tercih eden kişiler, sağlığın korunması ve sürdürülmesi, sağlık hizmetlerinin geliştirilmesi ve psikoterapik gibi alanlarda uzmanlaşabilmektedir. Bilişsel Psikoloji Yüksek Lisans Programı ise nöroloji dalıyla daha iç içe olup, beynin çalışma sistemini esas almaktadır. Endüstri Ve Örgüt Psikolojisi Yüksek Lisans Programın da eğitim gören öğrenciler iş psikolojisi, grup çalışmaları gibi alanlarda uzmanlaşırken, Gelişim Psikolojisi Yüksek Lisans Programını seçen kişiler yaşam boyu davranış gözlemlerinde uzmanlaşarak eğitimcilerle bir arada çalışma imkânına sahip olurlar. Sosyal Psikoloji Yüksek Lisans Programı ise epistemoloji ile yakından ilişkili olup, toplum normları ve davranışları konusunda uzmanlaşmayı sağlamaktadır.

Psikoloji Bölümü Mezunları Ne Kadar Maaş Alıyor?

Diğer meslek dallarında olduğu gibi psikologların maaşları da özel sektör ve kamu sektörüne göre değişiklik göstermektedir. Bu sektörlerde hastane, okul, psikiyatri merkezleri gibi çalışılan kurumlar maaş konusunda belirleyici olmaktadır. Yeni mezun bir psikolog devlet hastanelerinde 4000 TL civarında bir maaşla işe başlarken, özel kurumlarda bu miktar 2500-3000 TL arası olabilmektedir. Kamuda bakanlıklara bağlı olarak çalışan psikologlar 5000 TL civarı maaş alırken, bu miktarlar kamuda deneyim yılına bağlı olarak değişmektedir. İlköğretim ve liselerde okul psikoloğu olarak görev yapan psikologların maaşları 3000-6000 TL arasıdır. Psikiyatri merkezlerinde ise psikologlar maaş+prim usulü ücret almaktadır. Primler seans başına alınan ücretlerle belirlenmektedir.