Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü Hakkında Genel Bilgiler

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü, son yıllarda en çok tercih edilen üniversite bölümlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Bu bölüm, öncelikli olarak toplum içerisinde yer alan bireylerin kişisel gelişimlerine katkıda bulunabilmelerine ve kapasitelerini ortaya çıkarabilmelerine yardımcı olacak çalışanlar yetiştirmeyi hedefler. Türkiye özelinde birçok üniversitenin Eğitim Fakülteleri içerisinde kurulan Rehberlik ve Psikoloji Danışmanlık Bölümü öğrencisi olabilmek için, Eşit Ağırlık Puan Türü’nden ilgili üniversitenin belirlediği puanı almış olmak gerekmektedir. Bu bölüm için belirlenen eğitim süresi 4 yıl olarak belirlenmiştir.

Üniversite sınavından yeterli puan alarak Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü öğrencisi olmaya hak kazanan öğrenciler, 4 yıllık eğitim boyunca birçok sosyal becerilerini de geliştirme imkanı bulurlar. Eğitim alan her öğrenci empati yeteneğini geliştirmekte, insan psikolojisi ile ilgili daha fazla bilgiye sahip olmakta ve yardımsever yönünü daha fazla açığa çıkarmaktadır. Bu sayede hem kendi kişisel gelişimine, hem de mesleki vasfına pozitif katkı sağlamaktadır.

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü’nde Hangi Dersler Veriliyor?

Rehberlik ve Psikoloji Danışmanlık Bölümü öğrencileri, yukarıda da belirtildiği üzere hem kendi kişisel gelişimleri, hem de toplum bireylerine yönelik dersler alırlar. Buna göre Eğitime Giriş, Eğitim Tarihi, Eğitim Felsefesi, Eğitim Sosyolojisi, Gelişim Psikolojisi, İstatistik ve Araştırma, Kişilik Kuramları, Danışmanlık Becerileri, Program Geliştirme, Grupla Psikolojik Danışma ile Psikoloji, Sosyoloji ve Felsefe başlıklı dersler, temel ders programı içerisinde yer almaktadır. Aynı zamanda bu derslere ek olarak Rehberlik, Mesleki Rehberlik, Çocukluk, Zihin Özürlü Çocukların Eğitimi, Uyumsuz Çocukların Eğitimi, Gençlik Psikolojisi, Öğrenme Psikolojisi, Sosyal Psikoloji, Ruh Sağlığı, Psikometri, Ölçme ve Değerlendirme, Özel Eğitim Programları ve Psikolojik Danışma gibi dersler de bölüm öğrencilerine verilen dersler içerisinde yer alır. Bunların dışında seçmeli dersler de mevcuttur. Bunlar ise Kariyer Danışmanlığı, Aile Danışmanlığı ve Ergen Danışmanlığı gibi derslerdir.

Sözü geçen tüm dersler, öğrencileri mesleki anlamda yeterli hale getirmek üzere belirlenmiştir. Buna göre tüm öğrencilerin eğitim bilimleri ve psikolojik danışmanlık alanlarında bilinçli birer birey olmaları amaçlanır.

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü Mezunları Hangi İşleri Yapabilir?

Bu bölümden mezun olan öğrenciler pek çok alanda ve farklı işlerde görev yapabilmektedir. Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü’nü son yıllarda oldukça popüler kılan özelliğin bu olduğunu söyleyebiliriz. Zira bu bölüm mezunları birçok farklı unvan kazanma şansına sahiptir. Böylece hem resmi kurumlarda, hem de özel sektördeki pek çok kurumda görev alabilmektedirler.

Bu bölümden mezun olan herkes, Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen olarak unvan kazanır ve görev yapabilir. Milli Eğitim Bakanlığı’nın okul öncesi dahil olmak üzere ilk, orta ve lise bölümlerinde bu sıfatlarla eğitim verebilmektedirler ve bu durum aynı faaliyeti gösteren resmi kurumlar için de geçerlidir.

Bölüm mezunları yine aynı bakanlık bünyesindeki Rehberlik ve Araştırma Merkezleri ile özel kurumların Rehabilitasyon Merkezleri kadrolarında görev yapabilirler.

Anaokulu ile kreşler, dershaneler, etüt merkezleri, özel şirketlerin İnsan Kaynakları bölümleri, yurtlar ve benzer amaca yönelik çalışan kuruluşlar da bölüm mezunlarının görev yapabilecekleri alanlar arasındadır.

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü mezunları, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün kadroları içerisinde önemli görevlerde bulunabilmektedir. Kuruma ait okulların Danışma Merkezlerinin yanı sıra Çocuk Şube ve Danışma Büro Amirlikleri bünyesinde çalışma imkanına sahiptirler.

Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde faaliyet gösteren askeri okullar da bölüm mezunlarının görev alabildiği en önemli kurumlar arasında gösterilebilir. Buna göre Psikolojik Danışmanlık ve Rehber olarak görev yapmaları mümkündür.

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümü mezunları, tercih ettikleri ve hak kazanabildikleri takdirde üniversitelerin akademik kadrolarında da görev yapma fırsatı bulabilmektedir. Ayrıca bu okullarda Psikolojik Danışman olarak çalışabilme hakkına sahiptirler.

Psikolojik Danışman olarak çalışabilecekleri diğer resmi kurumlar arasında Gençlik ve Spor Bakanlığı da bulunmaktadır. Ayrıca Diyanet İşleri Başkanlığı da aynı görevin ifa edilebileceği kuruluşlar içerisinde yer alır.

Cezaevleri, Denetimli Serbestlik Şubeleri, Aile ve Çocuk Mahkemeleri de alanında uygun eğitim almış ve kurumların istediği şartlara uygun mezunlara açıktır. Aile Danışma Merkezleri bünyesinde Danışman olarak çalışabilirler.

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü’nü bitirdikten sonra Yüksek Lisans mezunlar, farklı kurumlarda farklı unvanlar alarak görev yapma hakkına sahip olabilirler. Buna göre Psikoterapist olabilir, hatta Odyoloji alanında yüksek lisans yapmaları halinde Odyolog unvanı ile görev yapabilirler.

Görüldüğü üzere bölümden mezun olarak uzmanlaşan ve yüksek lisans yapan herkes için resmi ve özel pek çok kurumda iş bulabilme imkanı oldukça yüksektir.

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü Mezunları Hangi Alanlarda Yüksek Lisans Yapabilir?

Bölüm mezunları Yüksek Lisans yapmak istedikleri takdirde Rehberlik Psikolojisi, Endüstri Psikolojisi, Klinik Psikoloji, Eğitim Psikolojisi, Sağlık Psikolojisi, Spor Psikolojisi, Sosyal Psikoloji, Özel Eğitim ve Gelişim Psikolojisi gibi bölümleri seçebilmektedir. Bu alanlar içerisinde Özel Eğitim bölümünün birçok farklı seçeneğe yönelme imkanı sunması itibari ile son dönemde oldukça revaçta olduğunu söyleyebiliriz. Ancak bu bölüme yer veren çoğu enstitünün 1 yıllık bir hazırlık süreci programını şart koştuğu da akıldan çıkarılmamalıdır.

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü Mezunları Ne Kadar Maaş Alıyor?

Rehberlik ve Psikoloji Mezunlarının aldıkları maaş ücreti, görev aldıkları resmi ya da özel kuruma göre değişkenlik göstermektedir. Milli Eğitim Bakanlığı’nda çalışmaya başlayan bir mezunun aldığı ücret 4220 Lira olmaktadır. Bunun yanı sıra 1400 Lira tutarında ek ders ücreti alınabilmektedir.

Özel sektörde görev yapan çalışanların aldıkları maaş ücreti ise bulundukları kurum ile yaptıkları anlaşmaya göre değişiklik göstermektedir.